Portrety Polskiej Medycyny to prestiżowe wyróżnienia w branży medycznej przyznawane przez magazyn i portal Rynek Zdrowia. Laureatów wybiera Kapituła, składająca się ze zwycięzców nagradzanych Portretami Polskiej Medycyny z poprzednich lat, przedstawicieli różnych sektorów ochrony zdrowia oraz przedstawicieli redakcji Rynku Zdrowia.
Uroczystość tradycyjnie uświetniła galę wieńczącą pierwszy dzień Forum Rynku Zdrowia.
W poszczególnych kategoriach nagrody nagrodzeni zostali:
MENEDŻER RYNKU ZDROWIA
Portret Polskiej Medycyny:
- Renata Jażdż-Zaleska, prezes zarządu Specjalistycznego Centrum Medycznego im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju
Nagrodę otrzymała "za konsekwentne budowanie marki szpitala. Za umiejętne łączenie starań o utrzymanie jego stabilności finansowej z dbałością o jakość świadczonych usług medycznych. Za odporność polityczną".
Wyróżnienia:
- dr n. med. Piotr Kramarz, dyrektor naukowy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób
Jest pierwszym Polakiem na tym stanowisku, głównym naukowcem Centrum. Odpowiada za jego jakość naukową i niezależność oraz za trafne identyfikowanie priorytetów badawczych. Kieruje także Działem Metod Naukowych i Standardów.
- Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta
Za niezależność i skuteczną obronę praw pacjenta. Za walkę o prawa reprodukcyjne kobiet i doprowadzenie do powstania Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.
LEKARZ RYNKU ZDROWIA
Portret Polskiej Medycyny:
- dr hab. n. med. Maciej Harat, prof. PBŚ, koordynator Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy
Reprezentuje nową falę w polskiej medycynie. Jest pionierem innowacyjnej metody diagnozowania glejaków. Zorganizował i utworzył w bydgoskim Centrum Onkologii pierwszy w Polsce Zakład Neuroonkologii i Radiochirurgii.
Wyróżnienia:
- prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka"
Za to, że jest liderką wdrażania najlepszej w Europie opieki nad dziećmi cierpiącymi na rdzeniowy zanik mięśni oraz przyczynienie się do stworzenia w Polsce skutecznych metod leczenia SMA.
- prof. Katarzyny Kotfis, konsultant krajowej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz członkini zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet w Ministerstwie Zdrowia
Za wdrażanie nowych standardów postępowania w walce z bólem. Za nieustępliwe i cierpliwe dążenie do tego, by poród przestał być przeżyciem traumatycznym i bolesnym.
WYDARZENIE RYNKU ZDROWIA
Portret Polskiej Medycyny:
- Program In Vitro
Uruchomienie programu „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe, prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028”. Program zapewnia pełne finansowanie procedury ochrony płodności osób leczonych onkologicznie.
Nagrodę odebrały: Izabela Leszczyna, Małgorzata Rozenek-Majdan, Monika Wielichowska i Agnieszka Pomaska.
Wyróżnienia
- Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
Za prowadzenie, trwającego od 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, programu rodzinnych przeszczepów wątroby. Wykonano tam już 500 operacji przywracających zdrowie i ratujących życie pacjentów. Centrum jest teraz jednym z dwóch największych ośrodków na świecie, w których przeprowadza się takie zabiegi.
Nagrodę odebrali dr n. med. Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" i prof. dr hab. n. med. Piotr Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów.
- Zespół transplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Za dokonanie pierwszego na świecie przeszczepu wspomagającego wątroby, u chorej po urazie narządu doznanym w wypadku komunikacyjnym.
W skład zespołu weszli: prof. Tadeusz Wróblewski - z-ca Kierownika Kliniki Chirurgii Transplantacyjnej i Wątroby, dr n.med. Konrad Kobryń, dr n.med. Wacław Hołówko, dr hab. n. med. Wojciech Figiel, dr Paweł Rykowski, dr Emilia Kruk, dr Paula Dudek, mgr Krzysztof Zając koordynator transplantacyjny, instrumentariuszki Anna Wąsik i Jolanta Budny oraz instrumentariusz Grzegorz Nowakowski.
Laureatom serdecznie gratulujemy!