Forum Rynku Zdrowia Forum Rynku Zdrowia

Prelegenci

A B C D F G H I J K L M N O P R S T W Z
Bożena Janicka

dr Bożena Janicka

prezes

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia

Urodziła się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku. Ukończyła Śląską Akademię Medyczną w Zabrzu. Posiada specjalizację I i II stopnia z pediatrii oraz specjalizację II stopnia z medycyny rodzinnej, ukończyła podyplomowe studia „Zarządzanie w Ochronie Zdrowia”.

Od 1998 roku jest członkiem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, w 2003 roku objęła funkcję prezesa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i sprawuje ją do dziś.

Była pierwszym prezesem Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Jednakże w marcu 2010 roku wraz z trzema tysiącami lekarzy odeszła z Federacji i stanęła na czele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia – wielkopolskiej organizacji lekarzy.

Jest wieloletnim, aktywnym działaczem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, obecnie kolejną kadencję – Członkiem Rady Okręgowej WIL i Delegatem na Krajowy Zjazd Lekarzy.

Od lat zajmuje się opiniowaniem aktów prawnych. Bierze aktywny udział w pracach nad zmianami prawa i tworzonymi zapisami ustaw, rozporządzeń i zarządzeń – w rozmowach i negocjacjach zarówno z Ministrem Zdrowia, jak i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. Od lat uczestniczy w obradach Sejmowej Komisji Zdrowia. Zajmuje się medycyną rodzinną i rolą Podstawowej Opieki Zdrowotnej, będącą podstawą i bezpieczeństwem dla pacjenta oraz systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, między innymi orderem „Lekarz Lekarzom” czyli „Złotego Winogrona”, honorowe odznaczenie „Zasłużony dla WIL” oraz Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”, nadaną przez Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza w 2012 roku.

Doktor Bożena Janicka dwa razy znalazła się w zaszczytnym gronie laureatek plebiscytu „Kobiety Medycyny” - w 2014 roku zajęła drugie miejsce, a w 2016 — piąte. Dwukrotnie także została uhonorowana statuetką „Człowiek Roku" - doceniona w regionie i w Wielkopolsce. W 2015 i 2016 roku znalazła się na wysokiej pozycji w gronie stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia - plebiscyt STU.

Od 1987 roku mieszka i pracuje w Wielkopolsce. Od 1999 roku prowadzi jako lekarz rodzinny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kazimierzu Biskupim. Pomimo tak wielu aktywności zawsze znajduje czas dla swoich pacjentów, których zna i leczy już od ponad 20 lat!

Bożena Janicka ma dwoje dzieci, córka też jest lekarzem. Jest szczęśliwą babcią. Kocha zwierzęta.

Bierze udział w sesjach:

 • Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

  ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
   

  Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

  • Efekty pracy zespołu pracującego nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce
  • Stopniowe odchodzenie od stawki kapitacyjnej w finansowaniu POZ – jak to zrobić?
  • Premiowanie świadczeniodawców POZ – według jakich wskaźników?
  • Rola POZ w programach opieki koordynowanej – wnioski z dotychczasowych doświadczeń

  Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

  • Bożena Janicka - prezes, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia
  • Jacek Janik - redaktor, Rynek Zdrowia
  • Jacek Krajewski - prezes, Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie
  • Agnieszka Mastalerz-Migas - konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes zarządu głównego, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, członek Rady Medycznej przy premierze RP, kierownik, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Artur Prusaczyk - wiceprezes zarządu, Centrum Medyczno-Diagnostycznego Sp. z o.o., członek zarządu, Stowarzyszenie IFIC POLSKA
  • Tomasz Zieliński - wiceprezes, Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, wiceprezes zarządu, Polska Izba Informatyki Medycznej
POWRÓT