Forum Rynku Zdrowia Forum Rynku Zdrowia

Portrety Polskiej Medycyny 2021

18 października, podczas wieczornej Gali wieńczącej pierwszy dzień XVII Forum Rynku Zdrowia poznaliśmy Laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2021 – corocznych wyróżnień przyznawanych w redakcyjnym głosowaniu przez dziennikarzy magazynu i portalu Rynek Zdrowia.

W ten sposób redakcja wraz z wydawcą magazynu i portalu Rynek Zdrowia pragną nie tylko podsumować 12 miesięcy, które minęły od poprzedniej edycji Forum Rynku Zdrowia, ale także uhonorować osoby i instytucje, które odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, rozwoju terapii oraz poprawiania stanu zdrowia naszego społeczeństwa.

Nagrody Portrety Polskiej Medycyny 2021 otrzymali:

Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne)

Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku
Z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku związany jest od 2009 roku. UCK w Gdańsku to jeden z największych szpitali w Polsce (1160 łóżek, prawie 3,8 tys. pracowników). Placówka inwestuje nie tylko w infrastrukturę, lecz również w najlepszych specjalistów. UCK efektywnie wdraża i wykorzystuje wiele narzędzi informatycznych. UCK zostało m.in. wyróżnione jako lider dojrzałości cyfrowej przez CSIOZ (obecnie Centrum e-Zdrowia). Szpital z powodzeniem wdrożył metodę BQMM, służącą regularnej ocenie działania poszczególnych klinik i oddziałów. UCK posiada Certyfikat Akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia oraz inne certyfikaty jakości.

Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne)

Tomasz Zieliński, prowadzący NZOZ Promed Wysokie, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej.
Tomasz Zieliński jest zaangażowany w informatyzację podstawowej opieki zdrowotnej. Prowadząc NZOZ Promed w miejscowościach Wysokie i Zakrzew (w woj. lubelskim) i opiekując się pacjentami, znajduje jednocześnie czas, aby na bieżąco angażować się w dyskusje eksperckie na temat usprawniania narzędzi informatycznych, między innymi w POZ, a także innych kwestii dotyczących funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki jego uwagom możliwe było szybsze, oparte o praktykę, doskonalenie wielu rozwiązań informatycznych. Doktor Tomasz Zieliński jest zastępcą przewodniczącego ministerialnego zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.

Lekarze Rynku Zdrowia

Zespół Lekarzy z Oddziału Neurochirurgii Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
Dzięki nowatorskiej operacji specjaliści z Oddziału Neurochirurgii Szpitala Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku połączyli głowę z kręgosłupem trzyletniej Martynki, która w lipcu 2021 r. uległa wypadkowi. Lekarze połączyli kręgi za pomocą niewielkich śrubek używanych do tej pory wyłącznie przez ortopedów do zespalania małych kostek palców u rąk i nóg. W trakcie operacji lekarze do trzonu kręgów nr 3 i 4 wprowadzili druty Kirschnera, nawigując między rdzeniem, nerwami i tętnicą kręgową. W kości podpotylicznej umieszczono specjalną płytkę, którą połączono ze śrubami. Taka konstrukcja zapewnia stabilizację i prawidłowy wzrost kości.

Osobowość Rynku Zdrowia (dwa równorzędne wyróżnienia)

Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat
Fundacja Polsat obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. Od początku działalności obejmuje pomocą małych pacjentów oraz wspiera finansowo szpitale i ośrodki medyczne w całej Polsce, remontując je lub wyposażając w nowoczesny sprzęt medyczny. Za swoje programy – „Podaruj dzieciom słońce”, „Podziel się posiłkiem”, „Mikołajkowy blok reklamowy” i „Prosto do Europy” – Fundacja Polsat otrzymała nagrodę od Rzecznika Praw Dziecka. Lista przedsięwzięć Fundacji Polsat jest imponująca.

Lekarz Tomasz Karauda z Oddziału Klinicznego Pulmonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Kiedy na początku pandemii wielu z nas siedziało bezpiecznie w domach, on walczył najpierw na oddziale, a później w telewizji spokojnie tłumaczył pacjentom, czym jest COVID-19, jakie niesie zagrożenia. Teraz też walczy m.in. z hejtem i groźbami, z jakimi się spotyka za zachęcanie do szczepienia się przeciw COVID-19.

Lider Rynku Zdrowia

prof. Karolina Sieroń, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych ZOZ MSWiA w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi i kierownik Zakładu Medycyny Fizykalnej Katedry Fizjoterapii, Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Karolina Sieroń pomagając osobom chorym na COVID-19, sama zachorowała. Otarła się o śmierć, ale szczęśliwie powróciła do pracy z pacjentami. Zaangażowanie profesor stało się symbolem najlepszych lekarskich postaw czasów koronawirusa. Przez trzy tygodnie walczyła o życie. Osiem dni oddychał za nią respirator. Jak sama mówi: „wróciła zza cienkiej czerwonej linii”. Pani Prof. Karolina Sieroń wróciła także do pracy, by nadal nieść pomoc osobom chorym i cierpiącym.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

Pełna relacja, sylwetki i wypowiedzi laureatów na portalu Rynek Zdrowia