X Forum Rynku Zdrowia

19-20 października 2020 • Warszawa • Hotel Sheraton

ZAREZERWUJ TERMIN!

Jubileuszowa edycja

jednej z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych konferencji dotyczących systemu opieki zdrowotnej w Polsce

Wyjątkowe wydarzenie na przełomie kadencji parlamentu – podsumowania, bilanse i spojrzenie w przyszłość ochrony zdrowia

2 dni obrad, kilkanaście sesji tematycznych, ponad 1000 uczestników

Gala XV Forum Rynku Zdrowia – uroczyste wręczenie Portretów Polskiej Medycyny – corocznych wyróżnień przyznawanych przez redakcję magazynu i portalu Rynek Zdrowia.

POWIEDZIELI PODCZAS POPRZEDNIEJ EDYCJI

Wydaje się, że można nakreślić takie cele w ochronie zdrowia, które są poza polityką bieżącą. Na pewno musimy znacznie wzmocnić podejście Value Based Healthcare – ochrony zdrowia oparta o wartość. W tym polityki nie ma żadnej. Należy zastanowić się nad formą finansowania opieki zdrowotnej, ale najpierw należy pokazać pacjentom, że pieniądze na zdrowie wydawane są racjonalnie i pozwalają odczuć poprawę.

Łukasz Szumowski

Minister Zdrowia

Podstawowa opieka zdrowotna wymaga wielu zmian. Lekarze POZ nie mają czasu na realizację zadań związanych z profilaktyką, brakuje również motywacji finansowych dla zespołu POZ do jej prowadzenia. Jeśli chodzi o profilaktykę wtórną, brakuje z kolei instrumentów umożliwiających rozszerzenie diagnostyki. Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej jest archaiczna.

Lidia Gądek

Poseł

Po roku funkcjonowania sieci szpitali zdecydowana większość placówek dostosowała się do parametrów ryczałtu na poziomie 98-102% Pula świadczeń w ramach sieci jest porównywalna z poprzednimi okresami. Wielkości niewiele się różnią. Nie można więc powiedzieć, że świadczeniodawcy za darmo biorą pieniądze.

Andrzej Jacyna

prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

Dla sektora prywatnego sieć sieć szpitali rodziła pytanie, czemu tak naprawdę ma służyć i jak się mają w jej realiach odnaleźć komercyjne podmioty? Nadal jest też aktualne pytanie o rolę sektora prywatnego w szpitalnictwie. Wszyscy od tego tematu uciekamy. Tymczasem są podmioty, które zainwestowały w szpitale w Polsce, chcą je rozwijać, a nadal ich miejsce w strukturze organizacji systemu w Polsce jest niejasna.

Anna Rulkiewicz

prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej

W Polsce w latach 2004-2015 wzrosła liczba szpitali, łóżek szpitalnych, i to tzw. ostrych, których i tak zawsze mieliśmy za dużo, a także liczba hospitalizacji. Spadło natomiast wykorzystanie łóżek. To idzie absolutnie pod prąd tego, co się aktualnie dzieje w nowoczesnych, europejskich systemach ochrony zdrowia. Mając system niedoinwestowany, korzystamy z najdroższej formy leczenia.

Prof. Piotr Czauderna

koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP

Ministerstwo Zdrowia poważnie rozważa powrót szpitali do dyżurów „ostrych” i „tępych”. Część propozycji w tej sprawie jest w konsultacjach zewnętrznych ustawy dotyczącej kontroli. Przewiduje ona, że szpitale mogą zaproponować i uzgodnić naprzemienne dyżurowanie oddziałów czy bloków operacyjnych za zgodą oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Maciej Miłkowski

wiceminister zdrowia

PORTRETY POLSKIEJ MEDYCYNY

Podczas jubileuszowej Gali Forum Rynku Zdrowia, będziemy mieli zaszczyt i przyjemność wręczyć Portrety Polskiej Medycyny – coroczne wyróżnienia zespołu dziennikarskiego Rynku Zdrowia. Przyznajemy je osobom, których działalność wywiera istotny, pozytywny wpływ na naszą ochronę zdrowia, nie tylko w skali kraju, ale także konkretnego regionu.

Forum Rynku Zdrowia

To wydarzenie, które nie kończy się wraz z ostatnią sesją. Obszerne relacje i wnioski z sesji zamieszczamy w portalu rynekzdrowia.pl i magazynie Rynek Zdrowia. Tematyka poruszana na Forum Rynku Zdrowia stanowi kanwę kolejnych opiniotwórczych publikacji i dyskusji o rekomendowanych rozwiązaniach w polskim systemie opieki zdrowotnej.

FORUMRZ

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Forum Rynku Zdrowia.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie