Technologia coraz częściej odwiedza pacjenta w domu

MAK/Rynek Zdrowia - 09-11-2017
Technologia coraz częściej odwiedza pacjenta w domu

Jednym z wątków dyskusji w trakcie panelu poświęconego kardiologii podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2017) były nowe trendy w rozwoju aparatury stosowanej w kardiologii.

O coraz większych możliwościach wspierania technologicznego kardiologów oraz lekarzy rodzinnych mówił Karol Wesołowski, dyrektor biznesu ultrasonografii i echokardiografii w Philips.

- Z naszej perspektywy kardiologia jest obszarem największego zainteresowania wśród wszystkich dziedzin medycyny. Wydaje się, że postęp technologiczny właśnie w kardiologii jest szczególnie widoczny - dotyczy to zarówno diagnostyki obrazowej, jak i procedur interwencyjnych - powiedział Karol Wesołowski.

- Na ostatnie zmiany wycen niektórych świadczeń patrzymy z dużym niepokojem, gdyż chcemy, aby polska kardiologia nadal korzystała z najlepszych technologii, które służą przede wszystkim pacjentom - dodał.

Zwracał uwagę, że obszarem, w którym należy jeszcze sporo poprawić, jest opieka nad pacjentami po zawale serca. Sprzyjać temu powinien fakt, że dzisiaj nowe technologie medyczne dostępne są nie tylko w szpitalach. Dysponują nimi także między innymi lekarze rodzinni, a nawet sami pacjenci.

- Philips pracuje nad wieloma rozwiązaniami, pozwalającymi przenieść opiekę - zwłaszcza nad pacjentami chorymi przewlekle - ze szpitala do POZ, a może nawet do domu. Przykładem jest badanie echokardiograficzne serca, które mógłby wykonać lekarz rodzinny. Może nie będzie to pełne echo ze wszystkimi pomiarami, ale pozwoli już na wstępną ocenę obrazu serca - opisywał dyrektor Wesołowski.

- W Polsce, jako w jednym z pierwszych krajów na świecie, wprowadziliśmy dostęp do przenośnej ultrasonografii. Takie mobilne USG może zamówić dziś każdy lekarz; podłączając to urządzenie do smartfona lub tabletu lekarz jest w stanie wykonać podstawowe badanie. To jeden ze sposobów pozwalających lekarzom POZ odciążać specjalistów w zakresie opieki pozawałowej - informował Karol Wesołowski.

Przypominał w trakcie sesji podczas XIII Forum Rynku Zdrowia, że są ośrodki w Polsce, które z powodzeniem stosują u pacjentów, m.in. po wypisie ze szpitala, zdalne systemy telemetrycznego monitorowaniu pomiaru EKG. - Także nasze systemy teleinformatyczne, które obecnie wdrażamy, mają możliwość gromadzenia, przetwarzania i udostępniania tego rodzaju danych - zaznaczył ekspert.

Dodał, że poza niewątpliwymi korzyściami medycznymi, systemy teleinformatyczne, pozwalające bezpiecznie przekazywać na odległość m.in. dane dotyczące diagnostyki, są także efektywne pod względem kosztów, generują oszczędności.

- Trudno się więc dziwić, że wiele firm inwestuje w rozwój takich rozwiązań. Rośnie też zainteresowanie tymi systemami ze strony placówek medycznych. W tym kontekście wydaje się, że większe otwarcie się na tzw. rehabilitację hybrydową w kardiologii (z zastosowaniem narzędzi teleinformatycznych - red.) jest już koniecznością - podsumował Karol Wesołowski.