Radziwiłł: 6 proc. PKB na zdrowie uzależnione od zadłużenia kraju

KG/Rynek Zdrowia - 23-10-2017
Radziwiłł: 6 proc. PKB na zdrowie uzależnione od zadłużenia kraju

- 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w kontekście innych wydatków i tak usztywnia nasz budżet w stopniu bardzo znacznym. To jest bardzo ważna decyzja polityczna, ale ona ma swoje niekorzystne konsekwencje z czego musimy sobie zdawać sprawę - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas sesji inauguracyjnej XIII Forum Rynku Zdrowia w poniedziałek (23 października) w Warszawie.

Szef resortu zdrowia podkreślał, że problemem, który kładzie się na Polskę cieniem jest kwestia zadłużenia, które przekroczyło bilion złotych, a jego obsługa tylko w przyszłym roku kosztować będzie 31 mld zł. To jest przedmiot niepokoju tych, którzy są odpowiedzialni za sektor wydatków publicznych. 

- Mamy niesamowitą kotwicę w postaci ogromnego wydatku co roku. Gdybyśmy mieli dodatkowo w budżecie 31 mld zł, sytuacja byłaby diametralnie inna. Dojście do 6 proc. PKB, stawia pod znakiem zapytania wyjście z tego problemu. Stąd ci, którzy mówią - nie 6 proc. a 6,8 proc. czy 9 proc. PKB docelowo, muszą wiedzieć, że to jest po prostu niemożliwe - zaznaczył Konstanty Radziwiłł.

Dodał: - Być może, nadal prowadzimy analizy, większe wydatki z budżetu na ochronę zdrowia byłyby możliwe trochę szybciej, ale nie jest to kwestią negocjacji tylko analiz i tylko tak ta decyzja może zostać podjęta - mówił minister zdrowia.

Wskazał, że sytuacja sektora finansów publicznych jest niezła, ale sektor jest wciąż na bardzo dużym minusie, co powoduje cały czas oscylujemy wokół granicy bezpieczeństwa.

- Jeśli ją przekroczymy, rynek ukarze nas poprzez nieprawdopodobny skok kosztów obsługi obligacji polskich, a to oznaczałoby katastrofę. Nasze możliwości podejmowania decyzji są ograniczone. Determinacji z jaką w ostatnich tygodniach traktowane wydatki na zdrowie, musi towarzyszyć odpowiedzialność - podsumował Konstanty Radziwiłł.