Prof. Lisiński: nowe technologie w rehabilitacji są nam bardzo potrzebne

KL/Rynek Zdrowia - 25-10-2017
Prof. Lisiński: nowe technologie w rehabilitacji są nam bardzo potrzebne

Obecnie mamy możliwość wspierania procesu rehabilitacji wykorzystując aplikacje, które umożliwiają wykonywanie pewnych ćwiczeń w warunkach domowych. Przy obecnym braku specjalistów na rynku nie możemy nie korzystać z innowacji technologicznych - uważa prof. Przemysław Lisiński z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

- Innowacyjne metody leczenia, zwiększają skuteczność terapii i dają pacjentom większe szanse na pozytywne efekty leczenia -  mówił prof. Przemysław Lisiński, kierownik Kliniki Rehabilitacji Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi w Poznaniu, podczas sesji "Rehabilitacja, czyli nie marnujmy efektów terapii" na XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2o17 r.). .

Dodał: - Wspaniale byłoby, żeby rehabilitacja trwała tak długo , aż osiągniemy określony cel. Z naszej praktyki jednak wiemy , że z przyczyn finansowych dziś takiej możliwości nie mamy. Dlatego bardzo pomocne jest posiadanie narzędzi, które umożliwią nam prowadzenie dalszej terapii już po zakończeniu pewnych procedur w danej placówce,  także po to, by nie tracić tego, co udało się wcześniej  osiągnąć w usprawnianiu pacjenta -  podkreśla profesor.

Wskazywał, że nowoczesne technologie to przyszłość rehabilitacji. - Dziś mamy możliwości wspierania procesu rehabilitacji  w warunkach domowych. Są aplikacje zawierające katalog ćwiczeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb chorego. Część z nich posiada dodatkową funkcjonalność
polegającą na przypominaniu pacjentowi o dokonaniu dziennego pomiaru, czy  zażyciu
leków - zaznacza prof. Przemysław Lisiński.

- Ćwiczenia pozwalają na indywidualne dopasowanie ilości powtórzeń, serii oraz czasu odpoczynku. Za pośrednictwem tych narzędzi lekarz może kontrolować samodzielną pracę swoich pacjentów  - wyjaśnia.

Profesor przyznał, że oczywiście nie wszystko można zrobić zdalnie, ale mamy cały zestaw ćwiczeń, które pacjent może wykonywać już samodzielnie przy zewnętrznym nadzorze.

Specjalista zwrócił też uwagę, że wiele aplikacji, także tych wspierających rehabilitację, monitoruje funkcje fizjologiczne pacjentów, gromadząc uzyskane dane. Nowoczesną technologię w rehabilitacji można użyć nie tylko w domu pacjenta, ale również w klinice, tym samym lepiej organizując pracę specjalistów.