Portrety Polskiej Medycyny 2017 - relacja wideo

MAK/Rynek Zdrowia - 25-10-2017
Portrety Polskiej Medycyny 2017 - relacja wideo

23 października, podczas Gali wieńczącej pierwszy dzień XIII Forum Rynku Zdrowia, poznaliśmy Laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2017 - wyróżnień od dwunastu lat przyznawanych w redakcyjnym głosowaniu przez dziennikarzy miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Publikujemy relację wideo z tego wydarzenia:

Portrety zostały wręczone w sześciu kategoriach:
• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne)
• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne)
• Wydarzenie Rynku Zdrowia
• Lekarz Rynku Zdrowia
• Osobowość Rynku Zdrowia
• Lider Rynku Zdrowia

Oto wszyscy Laureaci Portretów Polskiej Medycyny 2017 oraz uzasadnienia werdyktu.

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne): Krystyna Walendowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr. Stefana Jasińskiego w Zakopanem.
Kierowana przez Dyrektor Krystynę Walendowicz placówka zajmuje czołowe miejsca wśród szpitali niezabiegowych w ogólnopolskim rankingu przygotowywanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W ostatnim rankingu, którego wyniki ogłoszono w grudniu 2016 r., szpital rehabilitacyjny w Zakopanem zajął I miejsce, uzyskując m.in. najwyższą lokatę za jakość opieki wśród szpitali niezabiegowych. Podnoszenie jakości i praca nad bezpieczeństwem pacjenta to stały element obecny w zarządzaniu szpitalem przez Panią Dyrektor. W szpitalu ma zastosowanie zasada, o jakiej Dyrektor ustawicznie przypomina, że rehabilitacja to nie tylko usprawnienie pacjenta, lecz także przekazywanie wiedzy, która zwiększa odpowiedzialność pacjenta za własne zdrowie po wyjściu ze szpitala.

***

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne): dr Jarosław Derejczyk, wieloletni dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

W związku z zaplanowanym wcześniej wyjazdem zagranicznym, wyróżnienie w imieniu dr. Derejczyka odebrały jego córki: Julia Derejczyk oraz Agnieszka Szczepanek.
Portret w tej kategorii przyznajemy za wieloletnie zaangażowanie Pana Doktora Jarosława Derejczyka w rozwój jedynego w kraju szpitala geriatrycznego i pasję, z jaką realizuje misję placówki, obecnie jako przewodniczący Rady Naukowej CBR Szpitala Geriatrycznego w Katowicach. Doktor Derejczyk nie ustaje w poszukiwaniu lepszych rozwiązań służących opiece nad osobami starszymi. Edukacja przyszłych pacjentów – tzw. oswajanie starości – stanowi w tym szpitalu priorytet na równi z rozwojem metod diagnostyki i leczenia osób w wieku powyżej 60. roku życia. Przy Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach powstało także Centrum Badawczo-Rozwojowe. 

***

• Lekarz Rynku Zdrowia: dr Rafał Górski, ordynator Oddziału Neurochirurgicznego w Szpitalu Zachodnim im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.
Lekarze mówili, że „ten guz jest nieoperacyjny”, gdyż miał już 8 centymetrów. Dlatego uznano, że jest zbyt późno na chirurgiczną interwencję. Jednak pan Eugeniusz Świecarz – pacjent, który usłyszał taką diagnozę – nie poddał się. Znalazł chirurga, który podjął ryzyko i przeprowadził operację. Chirurgiem, który zoperował glejaka, chociaż ten miał być „nieoperacyjny”, jest Pan Doktor Rafał Górski. Usunięcie znacznej części guza, który już wchodził do oczodołu i wypychał gałkę oczną, znacznie poprawiło stan pana Eugeniusza, który dziś nie tylko pracuje w ogrodzie, ale też swobodnie kieruje samochodem.

***

• Wydarzenie Rynku Zdrowia 2017: opracowanie metody przybliżającej do wytworzenia szczepionki przeciwnowotworowej. Portret w tej kategorii odebrał: dr hab. Jacek Jemielity, prof. UW, kierownik Zespołu w Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pracowali nad tym od wielu lat. W końcu się udało. Opracowali metodę pozwalającą zwiększyć trwałość i produktywność mRNA, czyli maleńkich cząsteczek, które mogą doprowadzić do przełomu w opracowaniu szczepionek przeciwnowotworowych. Wynalazkiem zainteresowali się specjaliści niemieccy z Uniwersytetu Mainz i należącej do niego firmy biotechnologicznej, która została inwestorem tych prac. Rozpoczęła też pierwsze badania kliniczne nad preparatem zawierającym trwałe mRNA opracowane przez polskich naukowców. Licencję kupiły już dwa międzynarodowe koncerny farmaceutyczne w sumie za 610 mln dolarów. To prawdopodobnie największa komercjalizacja badań w historii polskiej nauki.

***

• Osobowość Rynku Zdrowia (wyróżnienie specjalne): Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Wyróżnienie w imieniu PAH odebrał Maciej Bagiński, członek zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej.
Pani Janina Ochojska w 1994 roku założyła Polską Akcję Humanitarną, którą kieruje do dzisiaj. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich przedsięwzięć tej organizacji, dzięki którym wsparcie – w często najtrudniejszych chwilach swojego życia – otrzymywały i otrzymują tysiące osób w wielu krajach, dotkniętych między innymi katastrofami i konfliktami zbrojnymi. Przypomnijmy, że w latach 80. Janina Ochojska jako wolontariuszka działała we Francji dla fundacji „EquiLibre”, wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski. W 1989 r. współtworzyła polski oddział „EquiLibre”. W 1992 r. zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii. Pani Janina Ochojska jest Laureatką wielu prestiżowych nagród. 

***

Lider Rynku Zdrowia (laur główny): dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.
Doktor Adam Domanasiewicz przeprowadził wraz z zespołem pierwszą na świecie operację przeszczepienia dłoni pacjentowi z wadą rozwojową. Tym samym zaprzeczył obowiązującemu dotąd w światowej chirurgii twierdzeniu, iż wada wrodzona jest przeciwwskazaniem do transplantacji kończyny. Pionierski zabieg trwał 13 godzin i wykonano go 15 grudnia 2016 r. Już kilka dni później pacjent poruszał palcami. 32-letniemu mężczyźnie przeszczepiono dłoń od zmarłego dawcy. To kolejny z długiej listy sukcesów dr. Adama Domanasiewicza. W 2006 r. Doktor był prekursorem przeszczepiania kończyn od zmarłych dawców. Z jego inicjatywy w kraju powstała sieć szpitali z utrzymywanymi w gotowości zespołami chirurgów zajmujących się replantacją i transplantacją kończyn. W Polsce jest siedem takich szpitali.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!