Nowe podejście do informatyzacji ochrony zdrowia zaczyna się sprawdzać

DK/Rynek Zdrowia - 28-10-2017
Nowe podejście do informatyzacji ochrony zdrowia zaczyna się sprawdzać

- Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że nowe podejście do realizacji projektów centralnych w zakresie informatyzacji polskiej ochrony zdrowia, sprawdza się w praktyce - mówi Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

- Wyciągnęliśmy wnioski nie tylko z naszych wcześniejszych doświadczeń, ale także błędów, jakie popełniły inne kraje w tej dziedzinie. Spektakularna stała się już porażka brytyjskiego projektu informatycznego w opiece zdrowotnej, gdzie nieefektywnie wydano na ten cel miliardy funtów - przypomina dyrektor Węgrzyniak.

Zaznacza, że podobnie jak Brytyjczycy, po niepowodzeniu przedsięwzięcia również w Polsce zmieniono podejście do takich projektów. - Realizujemy je w tzw. metodyce zwinnej, szybko reagując na bieżące potrzeby użytkowników - dodaje Marcin Węgrzyniak.

Wskazuje, że przykładem tego nowego podejścia jest uruchomienie latem tego roku - po raz pierwszy w historii realizacji projektu P1 - środowiska informatycznego, w którym dostawcy rozwiązań IT dla placówek medycznych mogą testować swoje oprogramowanie, w tym np. zgodność z e-receptą.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2017).