Gala Rynku Zdrowia: poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2017

MAK, PW/Rynek Zdrowia - 23-10-2017
Gala Rynku Zdrowia: poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2017

W poniedziałek, 23 października, podczas Gali wieńczącej pierwszy dzień XIII Forum Rynku Zdrowia, poznaliśmy Laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2017 - wyróżnień od dwunastu lat przyznawanych w redakcyjnym głosowaniu przez dziennikarzy miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia. Laur główny - Portret w kategorii Lider Rynku Zdrowia odebrał dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

Portrety zostały wręczone w sześciu kategoriach:
• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne)
• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne)
• Wydarzenie Rynku Zdrowia
• Lekarz Rynku Zdrowia
• Osobowość Rynku Zdrowia
• Lider Rynku Zdrowia

Relacja wideo z Gali:Oto wszyscy Laureaci Portretów Polskiej Medycyny 2017 oraz uzasadnienia werdyktu.

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne): Krystyna Walendowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr. Stefana Jasińskiego w Zakopanem.

Kierowana przez Dyrektor Krystynę Walendowicz placówka zajmuje czołowe miejsca wśród szpitali niezabiegowych w ogólnopolskim rankingu przygotowywanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W ostatnim rankingu, którego wyniki ogłoszono w grudniu 2016 r., szpital rehabilitacyjny w Zakopanem zajął I miejsce, uzyskując m.in. najwyższą lokatę za jakość opieki wśród szpitali niezabiegowych. Podnoszenie jakości i praca nad bezpieczeństwem pacjenta to stały element obecny w zarządzaniu szpitalem przez Panią Dyrektor. W szpitalu ma zastosowanie zasada, o jakiej Dyrektor ustawicznie przypomina, że rehabilitacja to nie tylko usprawnienie pacjenta, lecz także przekazywanie wiedzy, która zwiększa odpowiedzialność pacjenta za własne zdrowie po wyjściu ze szpitala.

***

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne): dr Jarosław Derejczyk, wieloletni dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

W związku z zaplanowanym wcześniej wyjazdem zagranicznym, wyróżnienie w imieniu dr. Derejczyka odebrały jego córki: Julia Derejczyk oraz Agnieszka Szczepanek.

Portret w tej kategorii przyznajemy za wieloletnie zaangażowanie Pana Doktora Jarosława Derejczyka w rozwój jedynego w kraju szpitala geriatrycznego i pasję, z jaką realizuje misję placówki, obecnie jako przewodniczący Rady Naukowej CBR Szpitala Geriatrycznego w Katowicach. Doktor Derejczyk nie ustaje w poszukiwaniu lepszych rozwiązań służących opiece nad osobami starszymi. Edukacja przyszłych pacjentów – tzw. oswajanie starości – stanowi w tym szpitalu priorytet na równi z rozwojem metod diagnostyki i leczenia osób w wieku powyżej 60. roku życia. Przy Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach powstało także Centrum Badawczo-Rozwojowe. 

***

• Lekarz Rynku Zdrowia: dr Rafał Górski, ordynator Oddziału Neurochirurgicznego w Szpitalu Zachodnim im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.

Lekarze mówili, że „ten guz jest nieoperacyjny”, gdyż miał już 8 centymetrów. Dlatego uznano, że jest zbyt późno na chirurgiczną interwencję. Jednak pan Eugeniusz Świecarz – pacjent, który usłyszał taką diagnozę – nie poddał się. Znalazł chirurga, który podjął ryzyko i przeprowadził operację. Chirurgiem, który zoperował glejaka, chociaż ten miał być „nieoperacyjny”, jest Pan Doktor Rafał Górski. Usunięcie znacznej części guza, który już wchodził do oczodołu i wypychał gałkę oczną, znacznie poprawiło stan pana Eugeniusza, który dziś nie tylko pracuje w ogrodzie, ale też swobodnie kieruje samochodem.

***

• Wydarzenie Rynku Zdrowia 2017: opracowanie metody przybliżającej do wytworzenia szczepionki przeciwnowotworowej. Portret w tej kategorii odebrał: dr hab. Jacek Jemielity, prof. UW, kierownik Zespołu w Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pracowali nad tym od wielu lat. W końcu się udało. Opracowali metodę pozwalającą zwiększyć trwałość i produktywność mRNA, czyli maleńkich cząsteczek, które mogą doprowadzić do przełomu w opracowaniu szczepionek przeciwnowotworowych. Wynalazkiem zainteresowali się specjaliści niemieccy z Uniwersytetu Mainz i należącej do niego firmy biotechnologicznej, która została inwestorem tych prac. Rozpoczęła też pierwsze badania kliniczne nad preparatem zawierającym trwałe mRNA opracowane przez polskich naukowców. Licencję kupiły już dwa międzynarodowe koncerny farmaceutyczne w sumie za 610 mln dolarów. To prawdopodobnie największa komercjalizacja badań w historii polskiej nauki.

***


• Osobowość Rynku Zdrowia (wyróżnienie specjalne): Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Wyróżnienie w imieniu PAH odebrał Maciej Bagiński, członek zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej.

Pani Janina Ochojska w 1994 roku założyła Polską Akcję Humanitarną, którą kieruje do dzisiaj. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich przedsięwzięć tej organizacji, dzięki którym wsparcie – w często najtrudniejszych chwilach swojego życia – otrzymywały i otrzymują tysiące osób w wielu krajach, dotkniętych między innymi katastrofami i konfliktami zbrojnymi. Przypomnijmy, że w latach 80. Janina Ochojska jako wolontariuszka działała we Francji dla fundacji „EquiLibre”, wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski. W 1989 r. współtworzyła polski oddział „EquiLibre”. W 1992 r. zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii. Pani Janina Ochojska jest Laureatką wielu prestiżowych nagród. 

***

Lider Rynku Zdrowia (laur główny): dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

Doktor Adam Domanasiewicz przeprowadził wraz z zespołem pierwszą na świecie operację przeszczepienia dłoni pacjentowi z wadą rozwojową. Tym samym zaprzeczył obowiązującemu dotąd w światowej chirurgii twierdzeniu, iż wada wrodzona jest przeciwwskazaniem do transplantacji kończyny. Pionierski zabieg trwał 13 godzin i wykonano go 15 grudnia 2016 r. Już kilka dni później pacjent poruszał palcami. 32-letniemu mężczyźnie przeszczepiono dłoń od zmarłego dawcy. To kolejny z długiej listy sukcesów dr. Adama Domanasiewicza. W 2006 r. Doktor był prekursorem przeszczepiania kończyn od zmarłych dawców. Z jego inicjatywy w kraju powstała sieć szpitali z utrzymywanymi w gotowości zespołami chirurgów zajmujących się replantacją i transplantacją kończyn. W Polsce jest siedem takich szpitali.

***

Laureaci powiedzieli:

Krystyna Walendowicz: - Jestem zaskoczona wyróżnieniem, gdyż kieruję szpitalem rehabilitacyjnym, monospecjalistycznym, który znalazł się poza siecią w naszej zreformowanej ochronie zdrowia. Dlatego mam wrażenie, że zbyt mało jeszcze zrobiłam, by przekonać decydentów o wartości pracy multidyscyplinarnych zespołów rehabilitujących pacjentów. Dalej będę starała się promować dobrą rehabilitację, w którą wykonujący ją ludzie wkładają serce, tak jak mój zespół, z którego jestem dumna.

Dr Jarosław Derejczyk: - Chcę serdecznie podziękować w imieniu całego zespołu Szpitala Geriatrycznego oraz swoim własnym za zauważenie i zainteresowanie naszą pracą. Sukces naszej geriatrii bierze się stąd, że korzystając z osiągnięć medycyny i gerontologii społecznej także młodzi lekarze odnajdują odpowiedzi na zagadki jakie spotykają ich w pracy z osobami starszymi.

Córki, Julia i Agnieszka, odbierając nagrodę w imieniu ojca podkreśliły, że są z niego dumne, gdyż „nie boi się wyzwań, dążąc w swojej pracy do jednego wielkiego celu - zachowania godności osób starszych”.

Dr Rafał Górski: - Wyróżnienie jakie mnie spotkało dedykuję szpitalowi w Grodzisku Mazowieckim i całemu oddziałowi neurochirurgii. Tylko praca całego zespołu, wykonywana w dobrze zorganizowanym szpitalu daje możliwość przeprowadzania bardzo złożonych, czasami unikalnych operacji, które mają szansę zakończyć się sukcesem. Szczególnie dziękuję też dyrektor szpitala za pomoc w przeprowadzaniu niebywale kosztownych dla szpitala procedur i mazowieckiemu NFZ, który dostrzega naszą ciężką pracę i zapewnia na nią środki.

Dr hab. Jacek Jemielity: - Mamy to ogromne szczęście, że nasz wynalazek, który wynika z badań podstawowych mógł stać się użyteczny w medycynie stosowanej i mamy nadzieję, że wkrótce pomoże pacjentom, którzy cierpią na choroby nowotworowe, genetyczne. Chciałbym podziękować za to osiągnięcie moim bliskim współpracownikom, w szczególności doktor Joannie Kowalskiej oraz profesorowi Edwardowi Darzynkiewiczowi, jak również całemu mojemu zespołowi, który pracuje w Laboratorium Chemii Bioorganicznej Zakładu Biofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Janina Ochojska: „Wiara w to, że człowiek w swojej wolności pragnie czynić dobro - na tym zbudowaliśmy siłę Polskiej Akcji Humanitarnej - napisała Janina Ochojska, dziękując za wyróżnienie w liście odczytanym podczas Gali.
Dodała m.in.: „Dumna jestem z pracowników humanitarnych PAH, którzy często pracują w trudnych warunkach z narażeniem zdrowia i życia ratując życie i zdrowie innych. Każdy z nas może wziąć udział w tworzeniu świata, w którym każdy z mieszkańców będzie miał dostęp do wody i żywności. Patrząc z perspektywy 25-letniej pracy PAH mogę powiedzieć, że Polacy byli dla nas zawsze ogromnym wsparciem”.

Dr Adam Domanasiewicz: - Otrzymałem wyróżnienie Lidera Rynku Zdrowia, ale to nie jest nagroda indywidualna, bo lider reprezentuje zespół. Muszę więc podziękować jako lider dyrektorowi szpitala Piotrowi Pobrotynowi, który zdecydował się zainwestować w projekt - jak niektórzy uważali - z gatunku „mission impossible”. Dziękuję także profesorowi Jerzemu Goskowi, szefowi Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki oraz jego zespołowi za zaufanie i przyjęcie mnie do tego grona.
Działaliśmy niepokornie, bo choć sam jestem człowiekiem pokornym wobec praw natury, to niepokornym wobec praw ludzkich. Kreatywność zespołu i moja polegała na tym, że odróżniliśmy, to co jest rzeczywiście niemożliwe od tego, co się tylko powszechnie wydaje niemożliwe.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!


Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.