Prof. Wysocki: brak środków na szczepienia przeciwko pneumokokom, to bardzo zła wiadomość

KL/Rynek Zdrowia - 27-10-2016
Prof. Wysocki: brak środków na szczepienia przeciwko pneumokokom, to bardzo zła wiadomość

- Na finansowanie szczepienia przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci czekamy od ponad dekady. Resort zdrowia deklarował, że tak będzie w 2017 r. Teraz, gdy ta data się zbliża, słyszymy że jednak na te szczepionki nie ma środków. To fatalna wiadomość - mówił prof. Mirosław Wysocki, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego w środę (26 października) podczas XII Forum Rynku Zdrowia.

Pneumokoki to dziś jedne z najpowszechniejszych bakterii, która może nawet zagrażać życiu - stwierdził. Profesor przypomniał, że zakażenie tą bakterią może powodować zapalenie ucha, płuc, opon mózgowych, a także sepsę.

Pneumokoki zagrażają szczególnie dzieciom i osobom starszym. - I tu trzeba podkreślić, że choroby z nimi związane, jak zapalenia płuc czy inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) są wcale nierzadką przyczyną zgonów w kraju - zauważył. - Tych śmiertelnych przypadków mogłoby nie być, gdybyśmy mieli powszechne szczepienia - dodał.

- To, że w kraju nie szczepimy przeciwko pneumokokom źle odbija się na sytuacji epidemiologicznej. Osobiście jestem zaniepokojony, że do tej pory nie wprowadzono żadnych zmian, pomimo obietnic. Tym bardziej, że stanowisko wszystkich ekspertów związanych ze zdrowiem publicznym, poszczególnych konsultantów medycznych pozostaje niezmienione od lat. Wprowadzenie szczepień przeciwko pneumokokom to priorytet, gdy mówimy o dbaniu o zdrowie Polaków - apelował profesor.

Na dowód tego, że szczepienie jest skuteczne i bezpieczne ekspert przyznał, że sam jest zaszczepiony i osobiście może zapewnić, że ten fakt pozytywnie wpływa na jego stan zdrowia.

Jak przypominano w czasie sesji „Szczepienia w Polsce i wybranych krajach” odbywającej się podczas XII Forum Rynku Zdrowia, obecnie w Polsce szczepienia te zostały włączone do tzw. szczepień zalecanych przez resort zdrowia. Z budżetu finansowane jest jedynie szczepienie dla dzieci z grup ryzyka, m.in. wcześniaki.

W Unii Europejskiej szczepienia dla dzieci są finansowane w 19 krajachi, 7 państw pokrywa ich koszt także dla dorosłych z grup zwiększonego ryzyka.