MZ zapowiada: będą zmiany w kształceniu specjalizacyjnym lekarzy

PW/Rynek Zdrowia - 31-10-2016
MZ zapowiada: będą zmiany w kształceniu specjalizacyjnym lekarzy

W kierownictwie ministerstwa odbyła się dyskusja wokół rekomendacji zespołu pracującego nad zmianami w kształceniu podyplomowym lekarzy. Są pierwsze kierunkowe ustalenia - przekazał Marek Kuciński, z-ca dyr. Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia.

Wyniki prac Zespołu do spraw opracowania zmiany systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów zostały przedstawione ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi. Zapewne odbędą się jeszcze dwa posiedzenia poświęcone wnioskom płynącym z raportu zespołu.

Dyrektor Marek Kuciński poinformował o pierwszych ustaleniach kierunkowych, będących wynikiem dyskusji wokół wniosków z prac zespołu, podczas sesji "Edukacyjny okrągły stół – debata z udziałem przedstawicieli: Ministerstwa Zdrowia, uczelni medycznych, lekarzy stażystów, rezydentów, studentów medycyny" odbywającej się w trakcie XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.)

Jak mówił dyrektor raport, który stał się podstawą do decyzji kierunkowych był wynikiem pewnego kompromisu i ścierania się poglądów. - Wiele kwestii musiało być przegłosowanych, nie uzyskaliśmy jednomyślności i konsensusu w wielu sprawach - przyznał dyr. Kuciński.

Jako jedną z istotnych kierunkowych decyzji, które zostały podjęte w wyniku rekomendacji zespołu wymienił zmniejszenie liczby specjalizacji.

- Dzisiaj mamy bardzo rozbudowany system, drobnych często specjalizacji. Nie ma powodu do utrzymania go, gdy kształcenie mamy praktycznie zharmonizowane z krajami Unii Europejskiej.  W związku z tym będziemy przedkładali i proponowali zmniejszenie liczby specjalizacji do takich, które są uwzględnione w załączniku do dyrektywy unijnej - wyjaśniał dyr. Marek Kuciński.

Kolejne przyjęte istotne kierunkowe rozwiązanie zakłada ustanowienie wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji. - To był postulat od wielu lat zgłaszany przez różne środowiska, by wynagrodzić trudną pracę dydaktyczną, praktyczną osób, które opiekują się młodymi lekarzami - uzasadnił.

Zapadło też rozstrzygnięcie kierunkowe dotyczące naboru na miejsca specjalizacyjne: nabór ma być ogólnopolski. - To bardzo ważny i często podnoszony postulat. Będziemy to rozwiązanie przekuwać na zapisy legislacyjne - zapowiedział zastępca dyrektora departamentu.

Jak poinformował Marek Kuciński, nie ma zgody ministra na rezygnację z pozostałych form kształcenia specjalizacyjnego, odbywanych poza rezydenturą, czyli w ramach wolontariatu lub zatrudnienia w oparciu o środki własne szpitala. - W obecnym systemie musielibyśmy rezydenturami objąć wszystkich,  którzy chcą się specjalizować. Byłoby to dość kosztowne dla systemu. Dlatego zgody na to nie ma - doprecyzował powody takiej decyzji.

Zapadły też kierunkowe rozstrzygnięcie dotyczące staży w medycynie rodzinnej. - Wydaje się, że medycyna rodzina powinna być bardziej rozwijana i wszyscy lekarze powinni być z nią lepiej zapoznaniu - wyjaśniał, nawiązując do założeń przygotowywanego projektu ustawy o POZ.

Marek Kuciński podał też, że ustawowo zostanie zapisany obowiązek przeglądu programów specjalizacyjnych. - Było dużo zastrzeżeń co do ich wręcz archaiczności, czy też nieadekwatności do potrzeb. W związku z tym wprowadzimy normę ustawową, która będzie nakazywała aktualizację tych programów, tak planujemy, co 5 lat - zaznaczył.