Kardiologia na XII Forum Rynku Zdrowia: nie tylko o wycenach procedur

MAK/Rynek Zdrowia - 19-10-2016
Kardiologia na XII Forum Rynku Zdrowia: nie tylko o wycenach procedur

Podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października) wybitni kardiolodzy będą rozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o przyszłości tej dziedziny w naszym kraju.

Wśród głównych tematów dyskusji panelowej nie zabraknie kwestii niedawnych zmian wycen w kardiologii inwazyjnej. Zdaniem środowiska kardiologicznego obniżenie wycen powoduje m.in., że szpitale zarobią znacznie mniej na procedurach kardiologii interwencyjnej i nie będą stosować nowoczesnych metod leczenia.

Resort zdrowia wyjaśnia natomiast, że taryfy dla kardiologii interwencyjnej obniżono, ponieważ do tej pory były one znacznie przeszacowane. „Zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone przez NFZ na inne, również niezbędne, a niedoszacowane procedury - czyli wrócą do pacjentów" - informowało ministerstwo.

Resort zapowiedział też wprowadzenie kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale - od stycznia przyszłego roku. Na razie będzie to pilotaż.

Część panelu poświęcona zostanie także problemom z dostępem polskich pacjentów do świadczeń ambulatoryjnych w kardiologii i rehabilitacji kardiologicznej.

Główne zagadnienia sesji pt. "Kardiologia w Polsce - spojrzenie w przyszłość" (27 października 2016 r., godz. 9.00-10.15):

• Sukcesy i najważniejsze wyzwania polskiej kardiologii
• Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych w Polsce, w tym zanieczyszczenie powietrza
• Epidemiologia i śmiertelność w chorobach układu krążenia - przegląd wskaźników: Polska w Europie
• Wyceny procedur w kardiologii inwazyjnej - wczoraj, dziś, jutro
• Edukacja, profilaktyka, prewencja
• Małoinwazyjne terapie w kardiologii - komfort pacjenta podczas zabiegów
• Kardiologia zachowawcza
• Dostęp do świadczeń ambulatoryjnych w kardiologii
• Koordynowana opieka w kardiologii i rehabilitacja kardiologiczna
• Elektrokardiologia w Polsce - wybrane zagadnienia

Rejestracja na Forum:
www.forumrynkuzdrowia.pl/2016/pl/rejestracja/183/

Program XII Forum Rynku Zdrowia:
www.forumrynkuzdrowia.pl/pl/sesje/26.html

Podczas tegorocznej edycji Forum Rynku Zdrowia odbędzie się 19 sesji dotyczących zarówno polityki zdrowotnej, organizacji, finansów i zarządzania w ochronie zdrowia, jak również terapii w wybranych dziedzinach medycyny.

W dwudniowej konferencji weźmie udział ponad 1000 osób, w tym 100 prelegentów.

Tradycyjnie już zwieńczeniem pierwszego dnia Forum będzie Gala, podczas której uroczyście wręczone zostaną Portrety Polskiej Medycyny - wyróżnienia przyznawane przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Więcej: www.forumrynkuzdrowia.pl