
Krystyna Księżopolska-Orłowska
konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej, kierownik, Klinika Rehabilitacji
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie
Dr. hab. n. med. prof. nadzw. Krystyna Księżopolska – Orłowska - Konsultant Krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej od 2012 r., Kierownik Kliniki Rehabilitacji w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Lekarz, ortopeda specjalista rehabilitacji, autor i współautor opracowań z zakresu rehabilitacji medycznej oraz rozdziałów w książkach obejmujących tematykę: krioterapii, diagnostyki i leczenia osteoporozy, termoregulacji oraz recenzji i instrukcji.
Członek organów doradczych Ministra Zdrowia oraz Zespołów opracowujących ustawy i rozporządzenia.
Jest ekspertem do spraw realizacji umowy między Ministerstwem Zdrowia i WHO dotyczącej wdrożenia Międzynarodowej Klasyfikacji Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) w Polsce oraz ekspertem do spraw realizacji umowy między Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia i WHO dotyczącej tłumaczenia ICF na język polski.
Jest przewodniczącą Zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia ds. opracowania standardów w rehabilitacji leczniczej.
Prowadzi działalność w towarzystwach naukowych tj. Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Polskie Towarzystwo Osteoartrologii, Wielodyscyplinarne Forum Osteoporotyczne, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne, Lekarskie Towarzystwo Terapii Manualnej, Osteoarthritis Research Society International (OARSI), Członek Rady Naukowej czasopisma - Fizjoterapia Polska, Członek Rady Naukowej czasopisma – Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja.
Od 1984 r. prowadzi wykłady i seminaria w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.
Jest promotorem i recenzentem prac magisterskich i licencjackich w zakresie fizjoterapii dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego a także recenzentem prac doktorskich i habilitacyjnych w zakresie rehabilitacji medycznej i fizjoterapii.
Bierze udział w sesjach:
-
Rehabilitacja, czyli nie marnujmy efektów terapii
- Finansowanie i organizacja świadczeń rehabilitacyjnych w Polsce
- Miejsce i znaczenie rehabilitacji w modelu opieki koordynowanej
- Rehabilitacja lecznicza w wybranych dziedzinach (np. reumatologia, kardiologia, neurologia,
ortopedia) - Rozwiązania telemedyczne w świadczeniach rehabilitacyjnych – przykłady